Як вибрати сокиру?
Сокира є одним з найстаріших ручних інструментів, який здавна вважався на Русі незамінним помічником в будь-якій сім'ї. Потрібно хату побудувати, дров нарубати - без сокири не обійтися! Плотницким справою займався кожен чоловік змолоду, і хороший сокиру був його гордістю. Просити сокиру у кого-то було непристойно, кожен повинен був мати свій інструмент. До нього працівник звикав, рукоять вже немов була продовженням руки. Вважалося, що в одній сім'ї повинно бути кілька сокир різної форми для різної роботи. Недарма говорить прислів'я: «У семи дворах один сокиру - від злиднів». Деякі мужики так старанно заточували свою сокиру, що лезом дійсно можна було поголитися - це тільки сьогодні так жартують. Сокира не раз оспівувався і в російській фольклорі. А скільки пам'ятників архітектури було зведено з його допомогою! До наших днів збереглися ансамблі дерев'яного зодчества в Кижах, Костромі, Суздалі та інших містах.
Мы предлагаем удобные и качественные топоры для дома и охоты https://stanleys.com.ua/ru/45-topory очень большой выбор и низкая цена.
Сьогодні сокиру використовується для тих же цілей, що і раніше - заготівля дров, теслярські ремесло, рубка дерев, будівництво. Та й вигляд його мало чим відрізняється від початкового: довга рукоять з прикріпленою до неї робочою частиною, що має гостре лезо. Незважаючи на те, що конструкція його досить проста, сучасний сокиру все ж зазнав якісь зміни. Різні виробники намагаються вдосконалити цей інструмент, щоб зробити його ще більш ефективним і зручним в роботі. Є такі дрібниці, які не відразу кидаються в очі, але грають далеко не останню роль при використанні. Отже, щоб Ви нічого не упустили, розповімо по порядку, як вибрати сокиру, найбільш підходящий вам.
Правило 1: уважно оглянути робочу частину
Так як основним призначенням сокири є рубка, то в першу чергу при покупці потрібно звернути увагу на його робочу частину. Вона виготовляється зі сталі: інструментальної, вуглецевої або легованої. Останні вважаються найбільш міцними. Складається робоча частина з обуха, який кріпиться до рукоятки, і полотна з лезом на кінці. Від форми полотна залежить те, для яких робіт призначений сокиру. Наприклад, розширена робоча частина підійде для рубки дерев або великих колод. Зусилля людини при ударі рівномірно розподіляється по всій ширині клинка, що дозволяє відразу захоплювати велику площу матеріалу. Така форма лез зазвичай у так званих звалювальних сокир або будівельних. Туристичні, садові та теслярські сокири мають леза середньої ширини. Це дозволяє акуратно обрубувати гілки, обтісувати колоди, вирубувати пази і т.д. Є також інструменти з вузькою робочою частиною, яка зручна для колки дров, заточування клинів, заготовки тріски, тому ще їх називають сокири-колуни.
Кромка леза сокири
Кромка леза сокири може бути пряма або закруглена. Остання буде дуже зручна, якщо потрібно не тільки колоти, але і різати, що буде незайвим при виконанні теслярських робіт. Також важливо врахувати і заточку сокири. Дуже гостре лезо краще входить в матеріал, але воно більш крихке. Тому для рубки великих колод призначені сокири з лезом, заточеним під кутом 30-40 градусів. Найбільш оптимальною вважається заточка так званих фінських лез, кромка яких знизу заточена під гострим кутом, а зверху - під більш тупим.
Рада майстра: якщо Ви купили сокиру і вирішили переконатися ще раз у його якості, постукайте по лезу. Якщо лунає дзвінкий звук, то матеріал міцний, і інструмент буде відмінно справлятися навіть з твердими породами деревини і прослужить довго.